THEPOWERGAME
![Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Δραπετσώνας παρουσία του πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη και της υπουργού παιδείας Νίκης Κεραμέως, Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022. (ΤΑΤΙΑΝΑ ΜΠΟΛΑΡΗ/EUROKINISSI)](https://www.powergame.gr/wp-content/uploads/2022/09/mitsotakis-2-1-910x521.jpg)
Στον αγιασμό για τη νέα σχολική χρονιά που πραγματοποιήθηκε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Δραπετσώνας, παρευρέθηκε ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης. Μαζί του ήταν και η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως.
Ο πρωθυπουργός συνομίλησε με τα παιδιά και ευχήθηκε καλή σχολική χρονιά σε όλους.
Υπενθυμίζεται ότι σήμερα χτύπησε το πρώτο κουδούνι για πάνω από ένα εκατομμύριο μαθητές. Οι μαθητές προσήλθαν για τον καθιερωμένο αγιασμό, ενώ από αύριο, Τρίτη, αρχίζει κανονικά το ωρολόγιο πρόγραμμα.
Φέτος οι μαθητές δεν είναι υποχρεωμένοι να φορούν μάσκα ούτε να κάνουν self test, σε αντίθεση με τους ανεμβολίαστους εκπαιδευτικούς που οφείλουν να επιδεικνύουν αρνητικά διαγνωστικά τεστ.