ΣΕΑΑ: 9.665 τα καινούρια ΙΧ που ταξινομήθηκαν τον Σεπτέμβριο

Μειωμένα κατά 15,2% σε σύγκριση με πέρυσι, ήταν τα καινούρια αυτοκίνητα σύμφωνα με τον ΣΕΑΑ. και μειωμένα 19,7% τα φορτηγά

Αυτοκίνητα © Pixabay

Τα 9.665 έφτασαν τα καινούρια ΙΧ αυτοκίνητα που ταξινομήθηκαν τον Σεπτέμβριο του 2024 μειωμένα κατά 15,2% σε σύγκριση με πέρυσι, σύμφωνα με τον ΣΕΑΑ. Τα καινούρια φορτηγά έφτασαν τα 601 μειωμένα κατά 19,7% σε σύγκριση με το 2023, ενώ τα καινούρια λεωφορεία είχαν αύξηση 476,5% και έφτασαν τα 98.

Με βάση τα πρωτογενή στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ και την επεξεργασία του ΣΕΑΑ οι ταξινομήσεις καινούργιων οχημάτων τον περασμένο μήνα και από την αρχή του έτους έχουν ως εξής:

Σεπτέμβριος 2024Σεπτέμβριος 2023Μεταβολή 2024/2023
Καινούργια επιβατικά9.66511.401-15,2%
Καινούργια φορτηγά

(ελαφρά και βαρέα)

601748-19,7%
Καινούργια λεωφορεία9817+476,5%
Ιανουάριος – Σεπτέμβριος 2024Ιανουάριος – Σεπτέμβριος 2023Μεταβολή

2024/2023

Καινούργια επιβατικά108.039104.510+3,4%
Καινούργια φορτηγά

(ελαφρά και βαρέα)

8.3168.274+0,5%
Καινούργια λεωφορεία758204+271,6%

 

Σύμφωνα με πρώτους υπολογισμούς, η πρόοδος στα segments επιβατικών και στην κατανομή ανά καύσιμο, ως τον Σεπτέμβριο, έχει ως εξής:

SegmentΣεπτέμβριος 2024Σεπτέμβριος 2023Διαφορά

(μονάδες μεριδίου)

Ιανουάριος – Σεπτέμβριος 2024Ιανουάριος Σεπτέμβριος 2023Διαφορά

(μονάδες μεριδίου)

A6,3%7,0%-0,77,0%7,8%-0,7
A-SUV2,3%3,0%-0,74,1%2,3%+1,8
(A TOTAL)(8,6%)(10,0%)(-1,3) (11,2%)(10,1%)(+1,1)
B23,5%27,0%-3,524,6%27,4%-2,7
B-SUV29,9%23,2%+6,730,9%25,4%+5,5
(B TOTAL)(53,4%)(50,2%)(+3,2) (55,5%)(52,7%)(+2,8)
C4,8%7,6%-2,86,5%8,3%-1,8
C-SUV23,1%23,1%+0,018,8%20,8%-2,1
(C TOTAL)(27,9%)(30,7%)(-2,8) (25,3%)(29,2%)(-3,9)
D3,4%1,9%+1,51,8%1,4%+0,4
D-SUV4,8%5,6%-0,84,1%4,9%-0,9
(D TOTAL)(8,2%)(7,5%)(+0,7) (5,8%)(6,3%)(-0,5)
E0,1%0,1%-0,00,1%0,1%+0,0
E-SUV0,7%0,6%+0,00,4%0,4%+0,1
(E TOTAL)(0,7%)(0,7%)(-0,0) (0,5%)(0,4%)(+0,1)
F-G0,2%0,1%+0,10,1%0,1%-0,0
F-G-SUV0,4%0,3%+0,10,3%0,3%-0,0
(F-G TOTAL)(0,6%)(0,4%)(+0,2) (0,4%)(0,4%)(-0,0)
SPORTS0,1%0,3%-0,20,1%0,3%-0,1
MPV0,0%0,0%+0,00,0%0,0%-0,0
MPV-M/COMBI0,5%0,3%+0,21,1%0,6%+0,5
(SUV TOTAL)(61,2%)(55,7%)(+5,5)(58,6%)(54,1%)(+4,5)
 100,0%100,0%0,0100,0%100,0%0,0

 

Σεπτέμβριος 2024Σεπτέμβριος 2023Διαφορά (μονάδες μεριδίου)Ιανουάριος –

Σεπτέμβριος 2024

Ιανουάριος –

Σεπτέμβριος 2023

Διαφορά (μονάδες μεριδίου)Μερίδιο αγοράς

στην ΕΕ

Ιαν.-Αυγ. ‘24

Βενζίνη28,7%40,2%-11,638,2%43,2%-5,034,9%
Πετρέλαιο3,3%11,4%-8,27,9%13,7%-5,812,7%
Υβριδικά (HEV)46,6%29,0%+17,641,2%29,9%+11,429,8%
Επαναφορτιζόμενα (BEV-PHEV)16,5%16,3%+0,310,8%10,5%+0,319,5%
Φυσικό αέριο (αμιγώς ή διπλού καυσίμου)0,0%0,2%-0,20,0%0,3%-0,33,1%
Υγραέριο

(αμιγώς ή διπλού καυσίμου)

4,9%2,8%+2,11,8%2,4%-0,6

 

Σε επίπεδο ΕΕ, με βάση τα στοιχεία του Ευρωπαϊκού Συνδέσμου Κατασκευαστών Αυτοκινήτων (www.acea.be), η αγορά των επιβατικών κινήθηκε για τον Αύγουστο ως εξής:

 

Αύγουστος 2024Αύγουστος 2023ΜεταβολήΙανουάριος- Αύγουστος 2024Ιανουάριος- Αύγουστος 2023Μεταβολή
ΕΕ(1)643.637787.812-18,3%7.180.4927.078.200+1,4%
ΕΕ 14(2)547.717686.447-20,2%6.245.9716.217.092+0,5%
ΕΕ(1) + EFTA(3)671.142819.037-18,1%7.422.5467.337.384+1,2%
Ελλάδα8.14910.368-21,4%98.37493.109+5,7%

Διαβάστε επίσης

Όλυμπος: Στρατηγική επένδυση 70 εκατ. ευρώ στην Κύπρο

Φρενιτίτιδα franchise στα σινεμά και το 2025

Πράσινο υδρογόνο: Ένα βήμα μπροστά, δύο πίσω για τις επενδύσεις