ΧΑΙΔΕ
0,00%
0.665

Ολυμπιακοί: Σφράγισε την πρόκριση στους 8 η Εθνική ανδρών πόλο

Η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών βρίσκεται για 8η φορά στην ιστορία της στην προημιτελική φάση των Ολυμπιακών Αγώνων, αφού απέκλεισε την οικοδέσποινα χώρα Ιαπωνία. Διατήρησε με αυτό τον τρόπο το αήττητο της μετά και την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου, έχοντας 5 βαθμούς (2 νίκες και 1 ισοπαλία).

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχο και η ομάδα της Ιαπωνίας πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στο πρώτο 16 λεπτο του ματς (5-5 ημίχρονο).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, όμως, κατάφερε να πάρει τη δεύτερη νίκη του στη φάση των ομίλων με σκορ 10-9, χάρη στο νικητήριο τέρμα του Στέλιου Αργυρόπουλου, 32″ πριν από το τέλος.

Και παρ’ όλο που το σημερινό ματς έμοιαζε πιο εύκολο από αυτά που είχαν προηγηθεί με Ουγγαρία (πρωταθλήτρια Ευρώπης), Ιταλία (πρωταθλήτρια κόσμου) η αλήθεια είναι ότι εξελίχθηκε σε ένα απίστευτο θρίλερ.

Συγκεκριμένα, οι Ασιάτες κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 5-6 στα μισά της 3ης περιόδου αλλά το φινάλε της μας βρήκε μπροστά με 7-6.

Μάλιστα, στις αρχές της τελευταίας περιόδου προηγηθήκαμε με 8-6, ωστόσο οι Ιάπωνες ισοφάρισαν πολύ γρήγορα και το δράμα κορυφώθηκε.

Στο 2’51” πριν το φιναλε ο Γενηδουνιάς διαμόρφωσε το 9-8 όμως ο Αράι σκόραρε στον παίκτη παραπάνω ισοφαρίζοντας στο 1′.13” για να ακολουθήσει από μια χαμένη επίθεση και το τάιμ άουτ του Βλάχου.

Το δρόμο της νίκης άνοιξε η άψογα εκτελεσμένη κομπίνα που σχεδίασε ο κοουτς. Ο Αργυρόπουλος σκόραρε για το 10-9 στα 32” πριν το τέλος και στη συνέχεια βγήκε η άμυνα που μας χάρισε τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 4-4, 2-1, 3-3.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καπότσης 3, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Ταναμούρα, Αντάτσι 3, Κόπου, Σίγκα, Γιοσίντα 1, Σουζούκι, Σιμίζου, Τακάτα, Αράι 2, Ινάμπα 2, Οκάουα, Αράκι.

Επόμενη αναμέτρηση για την εθνική μας, το ματς με την πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου, τη Νότια Αφρική, το μεσημέρι του ερχόμενου Σαββάτου (31/7, 13:50).